O mnie

 
Gliwice , to miasto gdzie się urodziłam i mieszkam  . Miasto zielone i bardzo przyjazne dla wszystkich . Uwielbiam  wypoczywać a czasem tworzyć w tych wielu zielonych miejscach na terenie Gliwic  , gdzie cisza i przyroda wspierają mnie  poszukiwaniu nowych pomysłów artystycznych . Mój  kontakt ze sztuką trwa od bardzo wielu lat . Malarstwo ( różne techniki i materiały ) , nie jest jedynym kierunkiem mojej twórczości .Z namalowanej tkaniny w wolnych chwilach projektuję i wykonuję dodatki do ubioru dla ( np torebki i inne ) . Przebywanie w czasie i przestrzeni kiedy tworzę jest dla mnie czymś wyjątkowym i daje mi mnóstwo energii do spełniania moich kolejnych wizji artystycznych . Tworzenie jest dla mnie wytchnieniem od wszechobecnego szumu , zgiełku , który towarzyszy nam niezależnie od naszej woli . Tworząc jestem poza tą rzeczywistością i pragnę aby ten stan trwał jak najdłużej . Pierwszą pracę podjęłam w "Salonie Sztuki Współczesnej" w moim rodzinnym mieście. Przebywanie w tak cudownym miejscu z obrazami , unikatową biżuterią , ceramiką artystyczną i wieloma różnymi pracami , dawało mi bardzo wiele satysfakcji i zadowolenia a przede wszystkim energii do spełniania moich artystycznych wizjii. Pasję tę kontynuuję , wzbogacając swoje zbiory o kolejne obrazy w przeróżnych technikach . Obecnie tworzę na szkle, porcelanie , płótnie , papierze , jedwabiu i ceramice . Przyroda jest dla mnie natchnieniem , dlatego też jest obecna w moich pracach jako temat wiodący. Krótka charakterystyka wystawiennicza: 
- w latach osiemdziesiątych związałam się z grupą plastyków FAUN. Uczestniczyłam w wielu wystawach organizowanych przez tą grupę ale i też moją twórczość prezentowałam na wystawach indywidualnych , gdzie była możliwość pokazania całej mojej drogi artystycznej .

Wystawy, które wyjątkowo utkwiły mi w pamięci i ciepło je wspominam , to:
  • W 1986r pokazałam "światu" pierwszy raz publicznie swoje prace w sposób oficjalny i bardzo uroczysty. Miało to miejsce na wystawie pokonkursowej w Knurowie. Wspominanam to wyjątkowe wydarzenie , gdyż oceniono moje prace bardzo wysoko przyznając mi pierwsze miejsce .
  • W 1987r w ramach współpracy plastyków nieprofesjonalnych z Dessau (w owym czasie miasto w NRD) wystawiłam obraz pod tytułem "Samotny krzew". Obraz ten posiadam do dnia dzisiejszego. Jest on dla mnie czymś wyjątkowym i dlatego też postanowiłam zatrzymać go dla siebie.
  • W 1988r. na wystawie indywidualnej w galerii "Alba" w Koźlu przedstawiłam cykl obrazów o ulubionej przeze mnie tematyce - " trawy ". Prezentowałam tam również zaprojektowaną i wykonaną osobiście biżuterię.
  • W 11993r wraz z moją siostrą Danusią wystawiłyśmy swoje prace w bibliotece mieszczącej się na rynku w Gliwicach. Przedstawione tam prace to nasze ulubione techniki: tempera, akwarela i gwasze. Tematyka różna , głównie moja ulubiona , którą kultywuję do dnia dzisiejszego - piękno czystej przyrody.
  • Po roku 1993 do dnia dzisiejszego , tak jak wspomniałam wyżej , brałam udział w wystawach grupy FAUN w moim mieście , a także w konkursach organizowanych przez inne instytucje na terenie Śląska (Ruda Śląska, Rybnik).
  • W maju/czerwcu 2007r. - w Gliwicach - Klub Garnizonowy - odbyła się moja indywidualna wystawa , gdzie zaprezentowałam całokształt mojej wieloletniej twórczości .

Tworzę tak jak wspominałam wiele lat , ale od kilkunastu jestem pochłonięta wyjątkowym malarstwem - malowanie miniatur moich obrazów na podłożu ceramicznym ( różne przeznaczenie , różne wielkości , kształty i tematyka ) . Niedawno wróciłam do moich pomysłów z młodszych lat - malarstwo  na przedmiotach ze skór naturalnych . Przedmioty te proponuję głównie kobietom , jako dodatki do ubioru . 
 - zapraszam do podziwiania całości mojej twórczości

                                                                                                                         Bożena Kobiela
  Start     O mnie   KONTAKT