O mnie

 
Gliwice , to miasto gdzie się urodziłam i mieszkam  . Miasto z dużą ilością zieleni i bardzo przyjazne dla wszystkich . Uwielbiam  wypoczywać a czasem tworzyć w tych wielu zielonych miejscach na terenie mojego miasta  , gdzie cisza i przyroda wspierają mnie  poszukiwaniu nowych pomysłów artystycznych . Mój  kontakt ze sztuką trwa od bardzo wielu lat . Malarstwo ( różne techniki i materiały ) , nie jest jedynym kierunkiem mojej twórczości . Z namalowanej tkaniny w wolnych chwilach projektuję i wykonuję dodatki do ubioru dla Pań  ( np torebki i inne ) . Przebywanie w czasie i przestrzeni kiedy tworzę jest dla mnie czymś wyjątkowym i daje mi mnóstwo energii do spełnienia moich kolejnych wizji artystycznych . Tworzenie jest dla mnie wytchnieniem od szumu , zgiełku , który towarzyszy nam w obecnych czasach  .Tworząc jestem poza tą rzeczywistością i pragnę aby ten stan trwał jak najdłużej . Pierwszą pracę podjęłam w " Salonie Sztuki Współczesnej " w moim rodzinnym mieście . Przebywanie w tak cudownym miejscu , z obrazami , unikatową biżuterią , ceramiką artystyczną i wieloma innymi pracami , dawało mi bardzo wiele satysfakcji i zadowolenia a przede wszystkim energii do spełniania moich nowych artystycznych wizji. Pasję tę kontynuuję , wzbogacając swoje zbiory o kolejne obrazy w różnych technikach . Obecnie tworzę na szkle, porcelanie , płótnie , papierze , jedwabiu i ceramice . Przyroda jest dla mnie natchnieniem , dlatego też jest obecna w moich pracach , jako temat wiodący . Krótka charakterystyka wystawiennicza: 

- w latach osiemdziesiątych związałam się z grupą plastyków FAUN. Uczestniczyłam w wielu wystawach organizowanych przez tą grupę ale i też moją twórczość prezentowałam na wystawach indywidualnych , gdzie była możliwość pokazania całej mojej drogi artystycznej .

Wystawy, które wyjątkowo utkwiły mi w pamięci i ciepło je wspominam , to:
  • W 1986r pokazałam "światu" pierwszy raz publicznie swoje prace w sposób oficjalny i bardzo uroczysty. Miało to miejsce na wystawie pokonkursowej w Knurowie. Wspominanam to wyjątkowe wydarzenie , gdyż oceniono moje prace bardzo wysoko przyznając mi pierwsze miejsce .
  • W 1987r w ramach współpracy plastyków nieprofesjonalnych z Dessau (w owym czasie miasto w NRD) wystawiłam obraz pod tytułem "Samotny krzew". Obraz ten posiadam do dnia dzisiejszego. Jest on dla mnie czymś wyjątkowym i dlatego też postanowiłam zatrzymać go dla siebie.
  • W 1988r. na wystawie indywidualnej w galerii "Alba" w Koźlu przedstawiłam cykl obrazów o ulubionej przeze mnie tematyce - " trawy ". Prezentowałam tam również zaprojektowaną i wykonaną osobiście biżuterię.
  • W 1993r wraz z moją siostrą Danusią wystawiłyśmy swoje prace w bibliotece mieszczącej się na rynku w Gliwicach . Przedstawione tam prace to nasze ulubione techniki: tempera, akwarela i gwasze. Tematyka różna , głównie moja ulubiona , którą kultywuję do dnia dzisiejszego - piękno czystej przyrody .
  • Po roku 1993 do dnia dzisiejszego , tak jak wspomniałam wyżej , brałam udział w wystawach grupy FAUN w moim mieście , a także w konkursach organizowanych przez inne instytucje na terenie Śląska (Ruda Śląska, Rybnik).
  • W maju / czerwcu 2007r. - w Gliwicach - Klub Garnizonowy - odbyła się moja indywidualna wystawa , gdzie zaprezentowałam całokształt mojej wieloletniej twórczości .

Tworzę tak jak wspominałam wiele lat , ale od kilkunastu jestem pochłonięta wyjątkowym malarstwem - malowanie miniatur moich  większych obrazów na podłożu ceramicznym / porcelana ( różne przeznaczenie , różne wielkości , kształty i tematyka ) .W dziale tym prezentuję duży fragment mojej twórczości  -   biżuteria z ręcznie malowaną i wielokrotnie wypalaną ceramiką  /  porcelaną . Prezentowane ozdoby są propozycją dla pań z klasą  ,  wrażliwych na sztukę , piękno , ceniące sobie indywidualizm , pragnące posiadać niepowtarzalną i ekskluzywną biżuterię . Wyjątkowość i niepowtarzalność moich prac jest dla wielu kobiet bardzo istotna , ja to doskonale rozumiem . Wszystkie ozdoby są mojego autorstwa i oczywiście wykonane ręcznie . Tworzę na różnych materiałach , ale malarstwo na ceramice fascynuje mnie wyjątkowo . W związku z tym , iż cały proces technologiczny jest wieloetapowy i dosyć skomplikowany , to nie zawsze wygląd ostateczny tego mini obrazu jest idealny z moją pierwotną wizją .Te wielokrotne wypalania w tak wysokich temperaturach potrafią odrobinę zmienić moją pierwotną koncepcję . Ale z tym faktem jestem pogodzona i przyznam , iż te małe zmiany w ostatecznym wyglądzie obrazu są czasami przyjemną niespodzianką  - wysoka temperatura maluje po swojemu . Cały proces technologiczny przygotowujący ceramikę ( stan surowy i późniejsze etapy ) jest dla mnie mało twórczy , ale niezbędny , by stworzyć z gliny tak niezwykłą biżuterię . Wszystkie prace z ceramiki malowane są skomplikowaną techniką nakładania koloru na odpowiednio przygotowane podłoże . Ten zminiaturyzowany obraz znajduje się wewnątrz warstw szkliwnych - nie na powierzchni . Jest to technika nowatorska , sprawdzona moim wieloletnim eksperymentowaniem i udoskonalaniem ( szkliwa , gliny i temperatury ) . Dużą zaletą tej technologii jest osłona szkliwna ( glazura ) , która znajduje się na powierzchni ceramiki i w sposób naturalny zabezpiecza ozdoby przed np. przypadkowymi otarciami i porysowaniami . Większość ozdób jest bogato oprawiona w srebro ( próba 925) , ale i są ozdoby bardzo skromnie oprawione lub całkowicie bez udziału srebra . Biżuteria cieszy się dużym uznaniem i zainteresowaniem. Doceniana jest za jej wyjątkowy charakter, tematykę, trwałość , wykonanie i niepowtarzalność .

Obroże , rzemyki , łańcuszki i inne uchwyty na których prezentowane są ozdoby , służą jedynie do prezentacji i nie stanowią kompletu z wystawianą ozdobą .


 Niedawno wróciłam do moich pomysłów z młodszych lat - malarstwo  na przedmiotach ze skór naturalnych . Przedmioty te proponuję głównie kobietom , jako dodatki do ubioru . 
 - zapraszam do podziwiania całości mojej twórczości

                                                                                                            Bożena Kobiela
  Start     O mnie   KONTAKT